9 marca 2012 r. gościli w naszej szkole przedstawiciele Związku Pszczelarzy – panowie Stanisław Żyła i Tadeusz Horodecki. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum Żywienia i Technikum Hotelarstwa.

GALERIA ZDJĘĆ

 

Podczas dwugodzinnej prezentacji uczniowie mieli możliwość zapoznania się z historią oraz teraźniejszymi problemami pszczelarstwa.

Prowadzący z wielką pasją i zaangażowaniem opowiadali o roli pszczół w środowisku,
o rzemiośle pszczelarskim oraz o zagrożeniach dla pszczół wynikających m. in. z chemizacji rolnictwa, tworzenia monokultur rolniczych i leśnych, a także upraw GMO.

Podczas wykładu zaprezentowane zostały wybrane materiały i sprzęt związany z pszczelarstwem. Sporo uwagi poświęcono też produktom pszczelim i ich znaczeniu dla człowieka, w tym głównie w lecznictwie.

Ogromna wiedza i doświadczenie prowadzących oraz sposób przekazu wzbudziły duże zainteresowanie wśród młodzieży. Niemożliwym okazało się w tak krótkim czasie wyczerpanie tematu, dlatego chcielibyśmy, aby tego typu spotkania były organizowane w przyszłości.

Szkoła zobowiązała się wesprzeć działania pszczelarzy i przyłączyć się do akcji sadzenia drzew i krzewów miododajnych.

Być może, wśród słuchaczy znalazły się osoby, które zainteresowane pszczelarstwem, w przyszłości zajmą się tą szlachetną profesją, a wszyscy uczestnicy spotkania bedą bardziej wyczuleni na losy pszczół – największych w przyrodzie sprzymierzeńców człowieka.

Danuta Płoskoń