W dniach 25-27.05.2022 r. grupa uczniów Zespołu Szkół w Kańczudze uczestniczyła w trzydniowej wycieczce do Łagiewnik, Oświęcimia i Wrocławia. Wycieczka została zorganizowana dzięki dofinansowaniu w wysokości 15 000,00 złotych, które otrzymaliśmy w ramach programu „Poznaj Polskę”. Opiekę nad uczniami sprawowali p. Katarzyna Kulig, p. Bernadeta Bar, p. Krzysztof Cieślak i p. Tomasz Krupiński.

Pierwszy dzień zwiedzania zaczęliśmy od Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie złożone są relikwie św. siostry Faustyny Kowalskiej. Młodzież mogła zobaczyć zabudowania klasztorne, w których żyła i zmarła siostra Faustyna. Wytrwali uczniowie pokonali 315 schodów, aby móc podziwiać panoramę Tatr z Wieży Widokowej. Następnie udaliśmy się do Oświęcimia – symbolu Holokaustu i nazistowskich zbrodni, gdzie wraz z przewodnikiem zobaczyliśmy były obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Po przyjeździe do Wrocławia pierwszą atrakcją był najwyższy Punkt Widokowy w Polsce, zlokalizowany na 49 piętrze wieżowca Sky Tower. Na tle zachodzącego słońca uczniowie zrobili sobie piękne zdjęcia.

W drugim dniu wycieczki niewyspani, ale pełni entuzjazmu udaliśmy się na Rynek Starego Miasta, by uczestniczyć w innowacyjnej grze miejskiej z QR Code, wykorzystującej smartfony i media społecznościowe. Uczniowie podzieleni zostali na kilkuosobowe zespoły i przy pomocy mapy z zaznaczonymi punktami, w które mieli się udać poszukiwali złodzieja rękopisu Pana Tadeusza w zakamarkach i nieodkrytych miejscach Wrocławia. Gra była ciekawą i alternatywną formą zwiedzania i świetnie zintegrowała uczniów z różnych klas. Dodatkowo podczas 2-godzinnego spotkania i spaceru z przewodnikiem poznaliśmy historię Wrocławia i zwiedzaliśmy Ostrów Tumski, położony na jednej z 12 wysp, tworzących to miasto. Największe wrażenie na uczniach zrobił oczywiście Most Miłości. Przed obiadem odwiedziliśmy Interaktywne Muzeum Wody: „Hydropolis”, gdzie na początku wyświetlono nam film opowiadający o powstaniu wody na naszej planecie, a następnie w kolejnych salach odkrywaliśmy historie inżynierii wodnej i metody jej racjonalnego gospodarowania. Rozmach wystawy wzbudził we wszystkich duże uznanie. W tym dniu nie zabrakło nam również czasu, by spożytkować energię w największym Parku Trampolin Gojump w Polsce o powierzchni 3500 m kw. Po krótkiej rozgrzewce przeprowadzonej przez instruktora uczniowie mogli korzystać z wszystkich dostępnych stref. Ostatnim punktem tego dnia był wieczorny spacer po rynku starego miasta i podziwianie zewnętrznej Galerii Neonów.

Ostatni dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzenia słynnej Panoramy Racławickiej. Jest to muzeum umieszczone w okrągłym budynku zwanym rotundą, w którym na płaszczyźnie ścian rozpościera się niesamowite dzieło malarskie Wojciecha Kossaka i Jana Styki. Ten bardzo realistyczny obraz przedstawia bitwę Kościuszki pod Racławicami. Następnie udaliśmy się do Hali Stulecia, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na niekonwencjonalne rozwiązania architektoniczne zastosowane podczas budowy. To perła wrocławskiego modernizmu i światowej klasy zabytek. Od ponad stu lat zachwyca nietypową konstrukcją (42 m. wysokości), ogromną kopułą (67 m. średnicy) oraz pięknym otoczeniem. Mają tutaj miejsce szczególnie ważne wydarzenia życia kulturalnego i sportowego.

Po południu spędziliśmy 4 godziny we wrocławskim ZOO poznając zwierzęta z całego świata. Zobaczyliśmy Afrykarium i jego niesamowite podwodne skarby. Podziwialiśmy też ryby i rośliny z mórz i oceanów, okalających kontynent afrykański. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do nowoczesnego centrum handlowego – Galerii Dominikańskiej, gdzie młodzież skorzystała zarówno ze strefy gastronomicznej jak i sieci międzynarodowych sklepów.

Podczas naszego wyjazdu mieliśmy zapewnione śniadania, obiady oraz noclegi. Wrocław to piękne i malownicze miasto, które na długo zapadnie nam w pamięć.

Organizatorzy wycieczki: p. B. Bar i p. K. Kulig

GALERIA