11 lutego 2016 r. wczesnym, deszczowym porankiem, grupa 30 uczniów kl. I LO o profilu biologiczno-chemicznym oraz kl. IV TŻ, pod opieką pań: Małgorzaty Rożek-Ziobro i Danuty Płoskoń wyruszyła do Lublina. Celem wyprawy było zwiedzenie Instytutu Biotechnologii KUL a także udział w wykładach i zajęciach warsztatowych pod hasłem „150 lat genetyki mendlowskiej”.

GALERIA ZDJĘĆ

Ku naszemu zaskoczeniu byliśmy jedyną grupą, na przyjazd której czekali pracownicy Instytutu. Przywitał nas dziekan Wydziału Biotechnologii i Nauk o Środowisku – prof. dr hab. Ryszard Szyszka oraz dr Agnieszka Kuźniar – absolwentka naszej szkoły i zarazem inicjatorka spotkania.

 

Na wstępie uczestniczyliśmy w wykładzie poświęconym zasługom Grzegorza Mendla dla rozwoju genetyki, później zostaliśmy podzieleni na grupy laboratoryjne, w których realizowane były warsztaty z zakresu izolacji bakteryjnego DNA, identyfikacji grup krwi a także kolorowych zjawisk chemicznych z wykorzystaniem bionanomateriałów. Własnoręczne wykonywanie doświadczeń, stosowanie nowoczesnych technik badawczych – to była pasjonująca przygoda, której długo nie zapomnimy. Zapewne w niejednej głowie zrodziła się myśl –„Może to moja przyszłość?”

Po wieńczącym naszą wizytę wykładzie poświęconym genetycznym uwarunkowaniom chorób człowieka, obdarowani materiałami informacyjnymi o kierunkach studiów, z planami kontynuowania współpracy, udaliśmy się w drogę powrotną.

I nic nie szkodziło, że długo nie mogliśmy znaleźć godnego miejsca na nasz posiłek, że pogoda była paskudna a toalet mało – nas rozpierała radość , w autokarze brzmiały swojskie rytmy a atmosfera była taka, że hej!!!