W ostatnim czasie gościła w naszej szkole pani Marianna Dziadosz, autorka książki wspomnieniowej Znajda.

17 listopada odbyło się spotkanie pisarki z lokalną społecznością. W bardzo poruszający sposób autorka opowiedziała swoją historię, którą przedstawiła w Znajdzie. Mówiła o dorastaniu w trudnej wojennej i powojennej rzeczywistości, o zmaganiu się przeciwnościami losu i wewnętrznych rozterkach spowodowanych brakiem ojcowskiej miłości i opieki. Przekonywała, że warto walczyć o siebie i swoje marzenia, ale trzeba też umieć wybaczać.

GALERIA ZDJĘĆ

 

Dzieciństwo i młodość pisarki związane są z naszym miastem i okolicą. W latach 60. była uczennicą Liceum Ogólnokształcącego w Kańczudze. Wspólnie z uczestnikami spotkania, wśród których byli absolwenci i pracownicy szkoły, serdecznie wspominała ówczesnych nauczycieli i uczniów. Odpowiadała też na pytania dotyczące ksiązki i roli, jaką odegrała w jej życiu.

 

18 listopada podczas rozmowy z młodzieżą autorka ponownie odwołała się do historii zwartej w Znajdzie i jej przesłania. Chętnie odpowiadała na pytania młodzieży dotyczące warsztatu pisarskiego. Podkreślała, że szczególnie ważne dla pisarza jest stałe wzbogacanie języka, co można osiągnąć przede wszystkim poprzez czytanie książek. Młodzież z zainteresowaniem słuchała również o książkach, które obecnie pisze pani Dziadosz.

Obydwa spotkania przebiegły w miłej atmosferze tym bardziej, że autorka okazała się nie tylko świetną pisarką, ale przede wszystkim ciepłą, otwartą i bardzo sympatyczną osobą.