W dniu 20 marca w ramach Światowego Dnia Wody odbyła się w naszej szkole prelekcja połączona z prezentacją multimedialną przygotowana przez zespół uczniowski realizujący projekt edukacyjny „Aktywne szkoły na rzecz globalnej odpowiedzialności” w składzie: Karolina Jamróz, Kornelia Mucha, Sandra Dytrych, Małgorzata Przegrocka i Paulina Hanas.

GALERIA ZDJĘĆ

 

Światowy Dzień Wody, corocznie obchodzony 22 marca, ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ ze względu na fakt, ęe ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Prelekcja, na którą zaproszeni zostali wszyscy uczniowie i nauczyciele szkoły, dotyczyła problemu braku wody oraz przyczyn i skutków braku dostępu do niej w krajach globalnego Południa. Ponadto uczennice ukazały różnice w dostępności do wody pitnej na świecie, zapoznały społeczność uczniowską z pojęciem „wirtualnej wody” i zaprezentowały przykłady pomocy Polskiej Akcji Humanitarnej mieszkańcom Sudanu Południowego, Autonomii Palestynskiej i w Somalii.

 

W tym dniu odbyła się także prezentacja filmów edukacyjnych dotyczących Kampanii Wodnej PAH. Młodzież i nauczyciele obejrzeli relację filmową z wyjazdu Janiny Ochojskiej do Sudanu Południowego „Kropla wody dla Sudanu” oraz film „Polki w Somalii” pokazujący, jak wygląda praca koordynatorek PAH, które na co dzień tam pracują. W ramach kampanii informacyjnej uczennice z zespołu projektowego wykonaly także staąa ekspozycję o Światowym Dniu Wody i mapę świata, na której oznaczyły regiony dotknięte niedoborem wody pitnej.