W dniach od 10 do 14 czerwca 2013 r. pod opieką p. Lesława Łazara i p. Agaty Stącel odbyła się wycieczka do Wrocławia, Jeleniej Góry i Pragi, w której udział wzięło 20 uczniów naszej szkoły. Uczniowie – tradycyjnie już – podróżowali pociągiem, a stacjonowali w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Bartek” w Jeleniej Górze.

W pierwszym dniu wycieczki zwiedzili przepiekną Panorame Racławicką we Wrocławiu. Panorama Racławicka to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewietnastowiecznej kultury masowej. Wielki obraz (15x114m), namalowany w latach 1893–1894 pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka, przedstawia bitwę pod Racławicami (1794). Dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście) „przenosi” widza w inna rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. Uczestnikom wycieczki nie zabrakło też czasu na spacer po rynku Wrocławia, który jest jednym z największych rynków staromiejskich Europy, z największym ratuszem w Polsce, a zabudowe otaczającą rynek stanowią budynki pochodzące z różnych epok historycznych.

Drugi dzień wycieczki uczniowie spędzili w Pradze. Praga jest stolicą i największym miastem Czech, położona w środkowej części kraju, nad Weltawą, jest ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim, turystycznym i kulturalnym o znaczeniu miedzynarodowym. Miasto z cudowną architekturą i dużą ilością pięknych starych budynków, krętych uliczek i słynnych zabytków, jakimi są Most Karola, Staromiejski Rynek, Zamek Praski itp. zostało dołaczone do listy światowych kulturowych i przyrodniczych zabytków UNESCO.

Trzeciego dnia uczniowie zwiedzali Jelenią Górę. Jelenia Góra najwieksze miasto Sudetów Zachodnich, ze wspaniałym widokiem na Karkonosze, nie bez powodu zwana jest Perła Karkonoszy. Do najpiękniejszych zakątków górskich jest tak blisko jak ręką sięgnąć. Z miejsc widokowych łatwo dostrzec Snieżkę, Szrenice i inne szczyty. Niewiele też czasu potrzeba by dotrzeć stąd do Czech i Niemiec. Od granicy z Niemcami dzieli ją 60km, a z Czechami – zaledwie 25km. Jelenia Góra to miasto o dziewięćsetletniej historii, licznych zabytkach i atrakcjach turystycznych. Kotlina Jeleniogórska należy do najciekawszych i najstarszych krajobrazów kulturowych Europy.

W trakcie wycieczki nie zabrakło czasu na odpoczynek i wieczorne pieczenie kiełbasy. Wycieczce towarzyszyła wspaniała atmosfera i słoneczna pogoda. Wspólnie spędzony czas na pewno długo pozostanie w pamięci uczestników.