Pietnastego kwietnia 2011 roku w Zespole Szkół w Kańczudze odbyły się Dni Otwarte. Po raz kolejny nasza szkoła otworzyła swe podwoje dla gimnazjalistów, gdyż jak wiadomo wizyty tego typu pomagają w trafnym wyborze miejsca dalszego kształcenia.  Zaprosiliśmy do naszej szkoły młodzież klas trzecich z okolicznych gimnazjów, która licznie i chętnie skorzystała z zaproszenia.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

Nasi nauczyciele oraz uczniowie od samego rana dwoili się i troili, aby godnie przyjąć zaproszonych gości oraz wypromować nowy kierunek: liceum ogólne z innowacją: edukacja przeciwpożarowa i ogólnoratownicza, który powstaje właśnie w naszej szkole.

Na poczatku, nasi przyszli uczniowie mogli zapoznać się ze swoimi starszymi kolegami, którzy pełniąc funkcję przewodników wyczerpująco i chętnie opowiadali o szkole. Młodzież miała okazję zwiedzić budynek szkolny, obejrzeć z bliska nowocześnie odnowione klasopracownie, pomoce dydaktyczne jak również spróbować swoich sił w obsłudze mikroskopów i tablic interaktywnych, a tym samym przekonać się, że nauka przedmiotów ścisłych i technicznych nie musi być ani trudna ani nudna.  Potwierdziła to wizyta w pracowni chemicznej. Na pokazie przygotowanym przez uczniów wywołany „duch chemiczny” wyzwolił trochę magii. Był dym bez ognia, ogień bez dymu i znikające kolory. Na końcu blady duch nabrał kolorów i ulotnił się z pracowni w postaci fioletowego obloku.

Gimnazjaliści zapoznali się też z życiem codziennym naszej szkoły, licznymi osiągnięciami oraz organizacjami działającymi prężnie na terenie szkoły np. szkolne koło Caritas, PCK, czy radio Pauza. Mogli dowiedzieć się o konkursach, olimpiadach, wymianie międzyszkolnej oraz projektach realizowanych przez szkołę, czy zapoznać się ze szkolną kroniką. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się wystawa ozdób świątecznych, podczas której nasi goście mogli podziwiać pracę uczniów biorących udział w konkursie na najładniejszą ozdobę wielkanocną.

Ale to jeszcze nie koniec przygotowanych przez nas atrakcji. Pod szkołą czekali na naszych gości strażacy oraz prawdziwy wóz strażacki! Można było wsiąść za kierownicę tegoż olbrzyma, wypróbować sprzęt a nawet ugasić pożar woda z węża strażackiego. Strażacy na czele z panem Janem Kwolkiem, byłym Komendantem Straży Pożarnej, chętnie odpowiadali na liczne pytania naszych gości. Dodatkowo można było spotkać się z przedstawicielem firmy JOANNA, która oferuje uczniom naszej szkoły kursy prawa jazdy w promocyjnej cenie. Zmęczeni wycieczką mogli pokrzepić się słodkim co nieco przygotowanym przez uczniów Technikum Żywienia.

Po obejrzeniu szkoły uczniowie spotkali się na sali gimnastycznej gdzie zostali przywitani przez panią dyrektor Dorotę Konieczny, po której głos zabrał pan Jan Kwolek przybliżając perspektywy zawodu strażaka. Następnie byliśmy świadkami pokazu udzielania pierwszej pomocy zaprezentowanego przez pana Wojciecha Jurkiewicza, pracownika Pogotowia Ratunkowego w Przeworsku. Gimnazjaliści mogli dowiedzieć się co zrobić w przypadku krwotoków, omdleń oraz nauczyć się zasad resuscytacji. Po pokazie uczniowie mogli wziąć udział w quizie. Ci którzy wykazali się znajomością realiów naszej szkoły otrzymali nagrody. Na zakończenie zaśpiewały dla naszych gości uczennice naszej szkoły a zespół aerobiku zaprezentował swój popisowy układ. Na pożegnanie każdy otrzymał pamiątkowy upominek.

Z opinii wygłaszanych na gorąco wynika, że impreza była udana. Duża w tym zasługa dyrektorów i nauczycieli szkół gimnazjalnych, którzy przyprowadzili do nas swoją młodzież.

Dziękujemy!