„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” Jan Paweł II (1920 – 2005).

W dniu 9 czerwca 2009 roku w Zespole Szkół w Kańczudze odbyła się akcja oddawania krwi przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwaw Rzeszowie. Akcja rozpoczęła się od godziny 8.00 i potrwała do godziny 13.00.

 

Po zakwalifikowaniu przez lekarza przyszły dawca otrzymywał kawę lub herbatę i przygotowywał się do pobrania krwi. Przed pobraniem krwi sprawdzana była tożsamość dawcy. Dawka pobieranej krwi to około 450 mililitrów. Zabieg pobierania trwał zwykle kilka minut. W trakcie zabiegu i po jego zakończeniu dawca pozostawał pod opieką przeszkolonego personelu medycznego, który określał czy stan ogólny dawcy pozwalał na opuszczenie sali po oddaniu krwi. Na zakończenie dawcy otrzymali ekwiwalent w postaci 9 czekolad i soku. W naszej szkole krew oddało 26 osób w tym: nasi odważni uczniowie, nauczyciele i pracownicy oraz osoby pełnoletnie ze społeczności lokalnej. Chętnej naszej młodzieży było dużo, ale część odpadła już po wstępnych badaniach. Byli bardzo smutni, że nie mogli oddać krwi, chociaż tak bardzo chcieli. Następnym razem będzie na pewno lepiej. Akcja ta była bardzo udana i współpraca z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa Krwiolecznictwa w Rzeszowie na pewno będzie kontynuowana. Podziękowania za tą akcje składamy miłemu personelowi medycznemu a przede wszystkim dawcom, którzy „oddali cząstke siebie aby pomóc innym”.

 

{gallery}phocagallery/2008_2009/2009_06_09{/gallery}